Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Estetiği ameliyatı, tıbbi adıyla otoplasti, kulağın öne doğru açık olduğu ve kıvrımlarının gelişmediği durumlarda kulağa daha estetik bir görünüm kazandırmayı amaçlayan cerrahi bir uygulamadır.

Kepçe kulak, belirgin kulak, yelken kulak tabirleri aynı problemi tanımlamak için kullanılan farklı isimlendirmelerdir. Kepçe kulak ailesel geçişlidir. Kepçe kulağı olan birinin ya annesi ya da babasında bu sorun mevcuttur. Benzer biçimde eğer sizde varsa %50 ihtimalle çocuğunuzda da olacaktır.

Kulağın belirgin ve normalden daha görünür olmasının en önemli sebebi antiheliks adını verdiğimiz kulak ortası kıvrımının az gelişmiş olmasıdır. Çoğu hastada kulak boyutu aslında normaldir ancak kıvrım gelişmediği için kulağın dış kısmı yeterince geriye dönemez.

Kepçe kulağın bir diğer sebebi konka adını verdiğimiz kulak deliğini çevreleyen çanak şekilli kıkırdağın büyük, derin ve dışa dönük olmasıdır. Kepçe kulak neden olur sorusunun bir diğer ama nadir cevabı ise kulağın tüm boyutlarının büyük olması yani gelişimsel olarak büyük kulaklı olmaktır.

Kepçe kulak ameliyatı bu sebeplerin her birisi için ayrı birer tedavi stratejisi içerir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Kepçe kulak estetiği kulak görünümünden rahatsız olan ve kulak belirginliğinin sosyal hayatta kişiyi zorda bıraktığı durumlarda uygulanır. Okul arkadaşları arasında alay konusu olmak, saç toplamakta zorluk çekmek diğer sık başvuru sebepleri arasındadır. Kepçe kulak düzeltilmesi okul çağı öncesi çocuklarda yapılabildiği gibi erişkin yaşta da yapılabilir. Kepçe kulak estetiği için kişinin sağlıklı ve beklentilerinin gerçekçi olması gereklidir. Normalde kulaklar karşıdan bakıldığında biraz görünür ve her zaman kulaklar arasında belli bir asimetri vardır. Ameliyat sizi normale çevirecektir. Kulakların karşıdan bakışta hiç görünmemesi veya kulakların arasında kusursuz bir simetri beklentisi gerçekle bağdaşmaz.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak düzeltme ameliyatı lokal anestezi altında hasta uyutulmadan yapılabilir. Kulak arkası kıvrımında gizli kalan 4-5 cm’lik bir kesi yapılır. Bu kesiden kıkırdakların arka yüzeyine ulaşılır. Kıkırdakları büken, onları kafatasına yaklaştıran çeşitli dikiş teknikleri kullanılarak kulak şekillendirilir. Kulak estetiği ameliyatında çeşitli cerrahi ipler kullanılır. Bu iplerin bazıları emilen bazıları ise kalıcı vasıftadır. Bu sebeple iple kulak estetiği tabiri yanıltıcıdır. Zira ipsiz kulak estetiği diye bir şey yoktur. Kulak estetiğinden kulak arkasında kesi yapmadan da ipler kıkırdaktan geçirilebilir ancak bu tekniklerin cerrahi hassasiyeti, kalıcılığı ve kulağı şekillendirme gücü kısıtlıdır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Kulak estetiği ameliyatı sonrasında ilk 48 saat kulaklarda ağrı olması beklenilen bir durumdur. Benzer biçimde kepçe kulak ameliyatından sonra kulaklar şişer ve hafif morarabilir. Şişlik ve morluk 7-10 gün içerisinde normal hayata dönecek seviyeye genellikle gerileyecektir. Kepçe kulak düzeltme ameliyatından sonra kulak kıkırdaklarının açılmasını engellemek için 3-6 hafta süreyle kulak bandı veya saç bandı kullanmanız gerekebilir. Kepçe kulak estetiği sonrası 2. Gün banyo yapılabilir ve kulaklara su değmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Kulak estetiği ameliyatı sonrasında sizi 1.ay, 3. Ay ve birinci yıl kontrollerinde göreceğiz.

Kepçe Kulak Ameliyatının Alternatifleri ve Eşlik Eden Tedaviler

Doğumu takip eden ilk haftalar içerisinde özel şekillendirici aparatlar yardımıyla kepçe kulak sorununun çözümlenebildiği tıp literatüründe belirtilmiştir. Ancak yeni doğan bir bebeğe kafa hareketlerini ve beslenme düzenini etkileyebilecek, gün aşırı hastaneye gitmesini gerektirecek bu tarz bir tedavi uygulamak pratik olmadığı için dünyanın hiçbir yerinde genel kabul görmemiştir. Zaten bebek doğum sonrası 1 ayı geçtikten sonra aparat tedavisinden de fayda görmez. Bu sebeple ameliyatsız kulak estetiği veya ameliyatsız kepçe kulak düzetme gibi iddialara riayet etmeyiniz. Kepçe kulak estetiği en sık olarak burun estetiği ameliyatı ile kombine edilir. İki İşlemin birlikteliği kişinin görünümünde belirgin bir iyileşme sağlayabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları

Kepçe kulak ameliyat fiyatları hastaneye, doktorun tecrübesine ve işlemin kapsamına göre değişiklik gösterebilir. Kepçe kulak ameliyat fiyatları Ankara içerisinde, ameliyatın gerçekleştirildiği sağlık kurumuna göre de farklılıklar göstermektedir. Ankara kepçe kulak fiyatları açısından yurtdışına göre çok avantajlı olduğu için her yıl bu ameliyat için yurtdışından pek çok hasta ülkemizi ve Ankara’yı ziyaret etmektedir. Kepçe kulak ameliyatı ortalama fiyatları hakkında bilgi almak için iletişim numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Kulak ve Yüz Estetiği Ameliyatları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için web sitemizin BLOG bölümüne tıklayarak Doç. Dr. Ozan Bitik tarafından oluşturulan ve yüz estetiği alanında internetteki en kapsamlı Türkçe kaynaklardan birisi olan www.yeniyuzyenihayat.com‘a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

yuz-genclestirme-ameliyati
Yüz Gençleştirme Ameliyatı

Yüz gençleştirme ameliyatı yaşlanan yüzün bütünsel olarak ele alındığı bir cerrahi te…

Devamını Oku
yuz-germe-ameliyati
Yüz Germe Ameliyatı

Yüz germe ameliyatı yaşlanan yüzün görünümünü iyileştirmek için uygulanan bir cerrahi…

Devamını Oku
ust-goz-kapagi-estetigi
Üst Göz Kapağı Estetiği

Göz kapağı estetiği ameliyatı, tıbbi adıyla blefaroplasti; göz kapaklarındaki estetik…

Devamını Oku