Rinoplasti

Rinoplasti, burnun estetik ve fonksiyonel sorunlarını çözmeyi hedefleyen cerrahi bir uygulamadır. Burun problemleri genetik, gelişimsel veya kazanılmış sebeplere bağlı olabilir. Burun estetiği ameliyatı burnun estetiğini düzeltirken yüzün estetik dengesini de yeniden yapılandırır ve kişiye özgüven kazandırır.

Burun estetiği ameliyatı Ankara hem ülkemizde hem de dünyada en sık gerçekleştirilen estetik ameliyatlar arasında yer almaktadır. Burun estetiği ameliyatının hedefi doğal, denegeli, yüz ile uyumlu ve güzel bir burun yapısı elde etmektir. Ameliyatın estetik hedefleri cinsiyet, etnik köken, hasta beklentileri yüz anatomisi gibi faktörler tarafından etkilenmektedir.

Rinoplasti (burun estetiği) ameliyatında hedefimiz doğal burun yapısını korumak ve nefes problemlerini gidermektir. Burnun kendi içinde barındırdığı güzel özellikleri analiz eder ve koruruz. Burnun estetik yapısını olumsuz etkileyen kısımlar değiştirilir. Bu sayede kişiye özel, aslından uzaklaşmayan bir burun elde edilir.

Burun estetiği ameliyatının hedefi buruna dikkat çekmek değildir. İletişim esnasında bir kişinin yüzüne baktığımızda ilk olarak dikkatimiz kişinin gözlerine daha sonra ağız çevresinde daha sonra ise yüzün çerçevesine odaklanır. Normal yüz algısında kimse burnunuza uzun uzun bakmaz. Burnun büyük olduğu, kemerli burun, eğri burun, geniş burun, düşük burun, uzun burun gibi durumlarda dikkat burunda yoğunlaşır. Amaç burun problemlerini giderip dikkatin yeniden gözlerinizde toplanmasını sağlamaktır.

Rinoplasti (burun estetiği ameliyatı) plastik cerrahi ve estetik cerrahinin en zorlu ameliyatlarından birisidir. Burnun iç anatomisinin, üç boyutlu kemik-kıkırdak yapısının çok iyi anlaşılması, ameliyat tekniklerine çok iyi hakimiyet gerektirir. Öğrenmesi zordur. Cerrahın tecrübesi arttıkça ameliyat sonuçları ve revizyon oranları iyileşir.

Burun estetiği adayı hastalarının büyük bölümünde burun içerisinde fonksiyonel sorunlar da mevcuttur. Bu sorunların arasında en sık görülenler şunlardır;

 • Burun merkez kıkırdağında ve kemiğinde eğrilik (septum deviasyonu)
 • Burun valflerinde yapısal yetersizlik
 • Burun kemik giriş darlıkları
 • Burun dış kemik eğrilikleri
 • Burun etlerinde büyüme (konka hipertrofisi)
 • Burun içi polipler

Burun eğriliği ameliyatı hemen her zaman burun estetiği ameliyatı ile eş zamanlı olarak yapılır ve özünde tek bir ameliyattır. Burun septum’undaki eğrilik düzeltilmeden ne iyi nefes almak ne de simetrik bir burun yapısı elde etmek mümkün değildir.

Estetik açıdan bakıldığında mükemmel burun, en iyi burun doktoru gibi kavramlardan bahsedilemez. Her burun farklıdır her cerrahın iyi ve yeterince iyi olmayan sonuçları vardır. Burun ameliyatında burun dengeli ve doğal olmalıdır. Burun estetiği ameliyatında burun küçültme, burun daraltma, burun ucu kaldırma, burun kemeri estetiği, burun ucu kıkırdaklarını şekillendirme gibi hedefler başarılabilir. Burun estetiği ameliyatı esnasında geniş burun kanatları daraltılabilir ve büyük burun delikleri küçültülebilir.

Rinoplasti Muayenesi

Burun estetiğinin ilk adımı muayenedir. Muayene esnasında burnunuzla ilgili bilmediğiniz şeyleri öğreneceksiniz. Estetik açıdan nelerin mümkün olduğu ve nasıl bir burun planlaması yapılacağı konusunda bilgi alacaksınız. Muayene esnasında bilgisayarlı burun planlaması ile doktorunuzun ameliyat planını görsel olarak öğrenebileceksiniz. Burun ameliyatı doktorları planlama yaparken bireysel faktörleri göz önünde bulundururlar. Kişiye özel burun estetiği bu demektir. Burun estetiği muayenesi esnasında burun estetiği fiyatları ve diğer burun ameliyatı fiyatları konusunda da bilgi alabilirsiniz. Doktorunuz size burun estetiği ameliyatının riskleri ve yan etkileri konusunda sözlü ve yazılı açıklamalarda bulunacaktır. Burun estetiği muayenesinde burun estetiği önce sonra fotoğraflarını görebilir ve doktorunuzun tekniği ile ilgili fikir edinebilirsiniz. Muayene esnasında sizin için en iyi burun estetiği tekniğini hangisi olduğuna yine doktorunuz ile birlikte karar verebilirsiniz.

Rinoplasti Ameliyatı Kimler için Uygundur?

Burun estetiği ameliyatı için ideal adaylar beden algısı normal olan, gerçekçi hedeflere sahip, ameliyatın sınırlarını iyi anlamış, sağlıklı bireylerdir. Burun estetiği için yüz kemiklerinin gelişiminin tamamlanmış olmasını bekleriz. Ameliyat ergenlik sonrasında yapılabilir. 18 yaşını doldurmak tıbben değil kanunen gereklidir. Aile izni var ise 18 yaşından önce burun estetiği yapılabilir.

Rinoplasti Ameliyat Hazırlığı

Bu ameliyata hazırlanan hastaların mümkün olan en iyi tecrübeyi yaşayabilmeleri açısından ameliyat öncesinde aşağıdaki noktalara dikkat etmelerini öneriyoruz:

 • Ameliyata gelirken ve ameliyattan eve dönerken araba kullanamayacağınız için size eşlik edecek bir sürücüden yardım almalısınız.
 • Sigara içen hastalar en az 3 hafta öncesinden sigarayı bırakmalılar.
 • Hastanın kullandığı tüm ilaçları, özellikle de kan sulandırıcıları ameliyattan önce doktorunuza bildirmelisiniz.
 • Bitki çayları, ilaçlar, vitaminler ve besin katkıları ameliyattan önce doktorunuz tarafından kesilebilir.
 • Ameliyat sonrasında bir gece hastanede yatacak şekilde kendinizi hazırlamalısınız.
 • Burun estetiği ameliyat ücretleri konusunda bilgi almalı ve maddi açıdan hazırlanmalısınız.

Ankara Rinoplasti Ameliyatı Teknikleri

Burun estetiği ameliyatları pirimer ve sekonder olarak iki kategoride incelenebilir. Primer burun estetiği ameliyatları daha önce burun ameliyatı, burun eğriliği ameliyatı veya burun içi ameliyatı geçirmemiş hastaların ilk kez olacakları ameliyatı tarifler. Sekonder rinoplasti veya diğer adıyla revizyon burun ameliyatı daha önce burun ameliyatı geçirmiş ancak burun şeklinden veya fonksiyonundan memnun olmayan hastaların geçireceği ikincil ameliyatları tarifler. Genel kural olarak pirimer burun estetiği ameliyatları revizyon burun estetiği ameliyatlarından daha kolaydır. Burun estetiği ameliyatları açık teknik veya kapalı teknik ile gerçekleştirilebilir.

Açık Rinoplasti

Açık rinoplastide kolumella adını verdiğimiz iki burun deliğini birbirinden ayıran köprü biçimli alanda 2-3 milimetrelik bir kesi yapılır. Bu kesi burun içi kesilerle birleştirildiğinde tümburun derisi ters çevrilerek burun iskeletinin tamamı görülebilir. Bu sayede hem burun deformiteleri görülmüş olur hem de burun ameliyat teknikleri gözle görerek yapılabilir. Açık rinoplasti ameliyatında burunda iz kalır mı sorusuyla sıkça karşılaşıyoruz. Açık burun ameliyatında bir iz kalır ancak bu izi 3-6 ay sonra yakından baksanız bile kolay kolay görmezsiniz. Açık rinoplasti yaklaşımı piezzo rinoplasti, ultrasonik rinoplasti ve yapısal rinoplasti yaklaşımlarının yapılmasına olanak tanır. Dünya genelinde rinoplasti’nin en çok tercih edilen biçimidir.

Kapalı Rinoplasti

Kapalı rinoplasti yaklaşımında burun deliklerinin içerisinde yapılan kesiler ile burun ucu kıkırdaklarına ve burun kemiklerine ulaşılır. Burun kemikleri ve kıkırdakları bu yaklaşımla da etkin bir biçimde şekillendirilebilir. Ancak bu manevralar sadece dışarıdan bakarak yapıldığından ötürü hataya biraz daha açıktır. Ancak uygun hasta seçimi ve cerrahın tecrübesi gibi faktörler iki teknik arasındaki komplikasyon oranlarını benzer seviyeye indirgemiştir.

Burun Ucu Rinoplastisi (Tip Rinoplasti)

Burun ucu rinoplastisinde burnun sadece uç kısmındaki kıkırdaklar ve burun kanatları şekillendirilir. Kemik yapıya ve burun kemerine müdahale edilmez. Burun ucu ameliyatı burun kemerini düzeltmez ancak burun ucu burun kemerinden daha yüksek bir seviyeye taşındığında kemerli görünüm kaybolur. Bazen hastaların kemerli burun olarak nitelendirdikleri şey uzun ve düşük burun ucu olan ve kemer yüksekliği aslında normal olan bir burundur. Burun ucu ve burun sırtı arasındaki bu görsel illüzyona burun ameliyatı planlaması esnasında dikkat etmek gerekir. Bazı hastalar sadece burun ucu kıkırdağı ameliyatı ile güzel bir buruna kavuşabilirler.

Ultrasonik Rinoplasti / Piezzo Rinoplasti

Bu teknikte burun kemikleri ultrasonik ses dalgaları ile kemiği kesen bir mikro testere kullanılarak şekillendirilir. Klasik ameliyatlardaki kemikler gibi çekiç ve keski ile kırılmaz. Bu teknolojiler ameliyatın kemik üzerindeki hassasiyetini çok arttırır. Ameliyat sonrası kemik kaymaları, istenmeyen kırık hatları, kemik düzensizlikler, basamak deformiteleri, burun kemiği pürüzleri çok daha az görülür. Burun ameliyatı sonrası morluk daha kısıtlıdır. Burun kemiği estetiğinin en ileri şeklidir. Klasik burun kemiği ameliyatlarında yapılamayan bazı manevralar bu teknoloji ile yapılabilmektedir. Piezzo ile burun kemiklerini şekillendirmek, burun kemeri alçaltmak, geniş burunları daraltmak, eğri burun kemiğini düzeltmek mümkündür.

Septorinoplasti (Eğri Burun Estetiği)

Burun içindeki eğrilikler her zaman burun dışındaki eğrilikler ile birlikte görülür. Burun eğriliği ameliyatı burnun içindeki eğri olan septum yapısının düzeltilmesini içerir. Eğri burun ameliyatında önce burun kıkırdak eğrilikleri ve burun kemik eğrilikleri düzeltilir, takiben bu düze yapının üzerine burun ucu kıkırdakları inşa edilir. Eğri burun estetiği esnasında burun kanatlarındaki asimetriler, burun deliklerindeki farklılıklar, buru ucu eğrilikleri de iyileştirilebilir. Kıkırdak hafızasından ve iyileşme farklılıklarından dolayı eğri burun ameliyatlarında kusursuz bir simetri yakalamak mümkün olmamaktadır. Septum deviasyonu hastanın nefes almasını olumsuz etkilediğinden ötürü eğri burun estetiği (septorinoplasti) ameliyatlarında septum eğriliğinin düzeltilmesi hastaların nefes akışını iyileştirir. Spor performansı ve uyku kalitesi belirgin olarak artar. Burun eğriliği ameliyatları normal ameliyatlardan daha zordur ve daha uzun sürerler. Burun ameliyatı fiyatları da tipik olarak eğri burunlar için bir miktar daha yüksektir. Eğri burun estetiğinde yapısal rinoplasti yaklaşımın tercih ediyoruz. Bu yaklaşımda burunda fazlalık yapan kıkırdaklar dışarı atılmaz burnun kritik bölgelerini desteklemek ve güçlendirmek için burun inşasında kullanılırlar. Burun eğriliğiniz düzeltilmesi zordur ama mümkündür. Eğri burun estetiğinde sizin için en iyi tekniğin seçimi doktorunuzla yaptığınız görüşme sonucunda ortaya çıkacaktır.

Dinamik Rinoplasti

Bu ameliyat tekniğinde burun ucunu destekleyen bağ doku ve ligamentler korunarak esnek ve hareketli bir burun ucu elde edilir. Burun ucunun esnekliği hayat konforunu olumlu yönde etkiler. Dinamik ameliyatlar için hastaların çok dikkatli seçilmesi gerekir. Dinamik rinoplasti ameliyatlarından sonra burun ucu pozisyonu zamanla değişebilir. Burun ucu düşmesi bu teknikten sonra daha olasıdır. Burun ucu düşüklüğü, kalın burun derisi, hiperaktif dudak kasları, burun ucu kıkırdak zayıflığı olan bireyler bu teknik kullanıldığında burun ucu düşmesi açısından risklidir. Ameliyattan sonra burun ucu düşmesini engellemek için dinamik rinoplasti yerine yapısal rinoplasti yaklaşımlarını tercih etmek daha güvenli bir seçenektir.

Yapısal Rinoplasti

Yapısal rinoplasti tekniğinde burun ucu mümkün olduğunca güçlendirilerek dayanıklılık prensibi ön planda tutulur. Çoğu zaman burun ucu kıkırdakları septum kıkırdağına sabitlenir. Burun ucu kıkırdaklarının septuma kısmen sabitlendiği kısmen de kıkırdakların burundan çıkan diğer kıkırdaklarla eşleştirilerek güçlendirildiği yaklaşımlar da mevcuttur. Yapısal rinoplastinin avantajı elde edilen güçlü yapının uzun vadede değişimlere ve ameliyat sonrası iyileşme sürecindeki bozulmaları karşı dirençli oluşudur. Yapısal rinoplastilerde burun ucu daha sabittir ve burun ucu kolay kolay yükseklik veya açılanma kaybetmez. Yapısal burun estetiğinin dezavantajı daha sert bir burun ucu elde edilmesidir.

Letdown Rinoplasti

Let down/Push down teknikleri burun estetiğinde kullanılan ve burun sırtını korumaya yönelik yaklaşımlardır. Bu teknikler burun kemerinin nispeten alçak olduğu ve düzgün bir kavis izlediği bireylerde tercih edilir. Let down/push down rinoplasti tekniklerinde burun sırtından değil burun kemiklerinin tabanından kemik çıkartılır. Kemik piramidin çatısı açılmaz. Çatının hemen altındaki kıkırdaktan eksiltme yapılır ve burun çatısındaki ince ve narin kemik dış basınçla çökertilerek şekillendirilir. Let down tekniğininin endikasyonları sınırlıdır. Burun kemeri yüksek, burun sırtı asimetrik, burun sırtı düzensiz olan hastalarda sonuçlar öngörülemez. Henüz bu tekniğin uzun vade sonuçları yayınlanmamış ve komplikasyonları yeterince analiz edilmemiştir. Letdown tekniği ile burun estetiğinde uygun hasta şeçimi çok önemlidir.

Revizyon Rinoplasti

Rinoplasti ameliyatı sonrası bir grup hastada istenmeyen sonuçların oluşması kaçınılmazdır. Bu durumlarda gerçekleştirilen düzeltici ameliyatlara revizyon burun estetiği ameliyatı veya sekonder rinoplasti adı verilir. Revizyon burun estetiği ameliyatlarında burun yapısını desteklemek için dışarıdan buruna kıkırdak takviyesi yapmak gerekebilir.  Revizyon burun estetiği ameliyatları klasik olarak ilk ameliyatlardan daha zordur, ameliyat süresi uzundur ve ileri ameliyat tecrübesi gerektirir. Revizyon burun estetiği ameliyatı fiyatları da bu sebeplerden ötürü ilk ameliyatlara kıyasla daha yüksektir. Burun estetiği sonrası minör sorunların tedavisi klinik şartlarında lokal anestezi ile yapılabilir. Bazen basit kıkırdak ekleme, dikiş teknikleri, törpü, enjeksiyon tedavileri ile burun kanadı asimetrileri, burun ucu kaymaları, burun ucu sarkmaları, burun sırtı düzensizlikleri gibi ufak tefek kusurlar düzeltilebilir. Bu tarz işlemler revizyon burun estetiği (sekonder rinoplasti) kapsamında değerlendirilmezler. Burun ameliyatı revizyonu psikolojik olarak zorlu bir süreçtir. Revizyon burun estetiği ameliyatları ilk ameliyatın hayal kırıklığından ötürü aday hastaları korkutsa da tecrübeli ellerde bu hayal kırıklığının daimi olmasını engellemenin tek kalıcı yoludur.

Kaburga Kıkırdak Grefti İle Revizyon Rinoplasti (Sekonder Rinoplasti)

Rinoplasti sonrası burunda ileri derecede kıkırdak eksikliği, burun sırtı çökmesi, semer burun deformitesi, ters V deformitesi olan durumlarda ek kıkırdak kaynaklarına ihtiyaç duyulur. Burun iç kıkırdağı yetersi olduğu için yapısal destek sağlayabilecek kadar sert kıkırdak materyalini kaburgalardan alırız. Meme altında yapılan 2-3 cm’lik bir kesi ile vücudun hayati ihtiyacı olmayan ancak burun için dünyaları değiştirebilecek miktarda kıkırdak alınabilir. Kaburga kıkırdağı ile burun estetiği yapılan durumlarda kıkırdağı alındığı yerde 1-2 gün süren bir ağrı olabilir. Kaburga kıkırdağı alınması ve şekillendirilmesi ayrı bir basamak olduğu için ameliyat süresi uzundur. Kaburga kıkırdakları çoğu zaman uzun vadede ihtiyaç duyduğumuz yapısal desteği sunarlar. Kaburga kıkırdaklarının nakledildikleri yerde erimesi, eğilmesi ve bükülmesi mümkündür. Kaburga kıkırdağı sert bir materyal olduğu için ameliyat sonrası elde edilen burun da sert bir yapıda olacaktır. Kaburga kıkırdağı gereken burun sorunları için detaylı bir ameliyat öncesi muayenesi gereklidir.

Kulak Kıkırıdağı İle Rinoplasti

Burun ucu kıkırdaklarındaki ileri derece deformasyonlar ve burun ucu kıkırdak eksiklikleri kulak kıkırdağının burun ucuna naklini gerektirebilir. Kulak kıkırdağı ile burun estetiği tekniği burun ucu hacim eksikliklerinin, burun ucu kıkırdak zayıflıklarının, burun kanadı asimetrilerinin tedavisinde kullanılır. Kulak arkasında 2-3 santimetrelik bir keşiden kıkırdak alınabilir. Bu boyutta bir kıkırdağın alınması çoğu zaman kulakta görünür hiçbir eksiklik ve problem yaratmaz. Burun estetiğinde kulak kıkırdağı kullanılması işitme sorunlarına kesinlikle yol açmaz. Kulak kıkırdağı yumuşak olduğu için burun ucu kıkırdakları için uygun bir yedek parçadır. Kulak kıkırdağı bazen kıyılıp çok ince bir hamur haline getirilerek burun sırtı ve yan duvarlarındaki çökmeleri düzeltmek amacıyla kullanılabilir.

Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme ve Sosyal Hayata Dönüş

Burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılmakta ve yaklaşık 1-4 saat arasında sürmektedir. Hastalar aynı gün eve gidebilirler. Bazen ameliyatın uzadığı veya anesteziye bağlı bulantı kusmanın görüldüğü durumlarda hastanede 1 gece yatış gerekebilir. Burun estetiğinden sonra hafif bir ağrı, hafif bir şişlik ve hafif bir morarma beklenir. Ameliyat sonrası ağrı kesici ve antibiyotik reçete edilir. Ameliyat sonrası sabah doktorunuz sizi görecek ve pansuman değişimi yapılacaktır. Burun tamponu kullanıldıysa ameliyat sonrası 3-7 gün arasında bununuzdan alınacaktır. Burun ucundaki dikişler 5-10 günler arasında alınır. Ameliyattan sonra burnu korumak için koruyucu bir splint kullanılır, bu splint 7-10 günler arasında çıkarılır. Splint çıktıktan ve burun açıldıktan sonra banyo yapabileceksiniz. Burnunuz ilk açıldığında şiş ve kalkık olacaktır ancak ilerleyen 2-3 hafta içerisinde giderek şekillenir ve şişlik azalır. Burun ameliyatı sonrası ödem ve şişlik tam olarak birbuçuk yıl içerisinde geçer. Bu süre zarfında doktorunuz sizi kontrollere çağıracaktır.

Ameliyattan eve giderken araba kullanamazsınız. İlk 2-3 hafta mümkün olduğunca yan yatmamanız tavsiye edilir. Burun estetiği sonrası 6. haftada spor faaliyetlerinize kaldığı yerden devam edebilirsiniz ancak darbe almaktan kaçınmalısınız. Burun estetiği sonrası genellikle 2-3 hafta içerisinde işe veya okula geri dönebilmek mümkündür.

Ankara Rinoplasti Fiyatları 

Burun estetiği fiyatları ameliyatın tekniğine, süresine, zorluğuna, cerrahın tecrübesine, hastane fiyatlarına, ülkeye ve şehre göre değişim göstermektedir. Muayene olmadan net bir fiyat belirlemek olanaksızdır. Burun estetiği ortalama fiyatları hakkında bilgi almak için bize telefonla ulaşabilirsiniz. Ankara Burun estetiği fiyatlarının dünya ortalamasının altında olduğu bir şehirdir. İyi cerrahlara makul fiyatlar ile ulaşabilmek mümkündür. Bu sebeple dünyanın pek çok yerinden burun estetiği hastası Ankara’yı ziyaret etmektedir. Ankara’da burun estetiği konusunda tecrübeli bir cerrah arayışı içerisindeyseniz Doç. Dr. Ozan Bitik ile görüşebilirsiniz. Araştırma sürecinde Ankara’nın en iyi burun estetiği doktorunu, Ankara’nın en iyi plastik cerrahını bulacağım, en iyi burun cerrahını ben seçeceğim gibi bir çaba içerisine girmeniz nafiledir ve sizi yıpratacaktır.  En iyi plastik cerrah, en iyi burun cerrahı diye bir unvan yoktur. Her cerrahın iyi ve yeterince iyi olmayan sonuçları vardır. Önemli olan işinde uzmanlaşmış ve rahat iletişim kurabileceğiniz bir doktora ulaşabilmenizdir.

Rinoplasti hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için web sitemizin BLOG bölümüne tıklayarak Doç.Dr.Ozan Bitik tarafından oluşturulan ve yüz estetiği alanında internetteki en kapsamlı Türkçe kaynaklardan birisi olan www.yeniyuzyenihayat.com‘a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

yuz-germe-ameliyati
Yüz Germe Ameliyatı

Yüz germe ameliyatı yaşlanan yüzün görünümünü iyileştirmek için uygulanan bir cerrahi…

Devamını Oku
yuz-genclestirme-ameliyati
Yüz Gençleştirme Ameliyatı

Yüz gençleştirme ameliyatı yaşlanan yüzün bütünsel olarak ele alındığı bir cerrahi te…

Devamını Oku
boyun-germe-ameliyati
Boyun Germe Ameliyatı

Boyun Germe Ameliyatı boyun bölgesindeki estetik sorunların iyileştirilmesinde kullan…

Devamını Oku