Alın Germe

Alın germe/Kaş kaldırma ameliyatı alın bölgesinde yaşlanmaya bağlı belirtileri gidermeye yönelik cerrahi bir girişimdir. Kaşların pozisyonu yüz ifadesi ve yüzün estetiği açısından merkezi bir öneme sahiptir. Kaşların göz kapakları ile olan doğal yakınlığından ötürü kaş estetiğinin gözlerin nasıl göründüğü üzerine belirgin etkisi vardır.

Düşük kaşlar kişiyi hüzünlü ve yorgun gösterir. Kaşlar yerçekimine bağlı olarak yaşlanma sürecinde düştüğünde, kaşlar ile göz kapakları arasındaki deri sarkar, üst göz kapağının üzerine yığılır ve sanki üst göz kapağında deri fazlası varmış gibi bir illüzyon oluşturur. Alın düştüğünde normalde kaşların altında yer alması gereken deri üst göz kapağına eklenerek burada fonksiyonel bir ağırlık yaratır. Bu ağırlık göz yorgunluğuna ve ilerleyen dönemlerde mekanik üst göz kapağı düşüklüğüne sebep olur. Bu sorunlar tek başına üst göz kapağı ameliyatları ile yeterli ölçüde çözümlenemezler.

“Her ne kadar bir kişiyi alın germe/kaş kaldırma ameliyatlarına yönlendiren çeşitli sebepler olsa da bizim pratiğimizde hastaların büyük çoğunluğu alın germe/kaş kaldırma ameliyatını üst göz kapağı estetiğini iyileştirmek amacıyla arzularlar.”

Alın Germe/Kaş Kaldırma Nedir?

Alın Germe ve Kaş Kaldırma aslında aynı ameliyatı anlatan eş anlamlı ifadelerdir. Kaşlar alın derisinin özelleşmiş saç kökleri içeren bir bölgesinden başka bir şey değildir. Alnı içine almayan kaş kaldırma stratejileri yapay ve yetersiz sonuçlar oluşturduğundan ötürü Doç. Dr. Ozan Bitik tarafından uygulanmamaktadır.

Alın Germe /Kaş Kaldırma ameliyatı alındaki kırışıklıkların ve özellikle kaşlar çevresinde yoğunlaşan sarmaların tedavisinde kullanılır. Kaşlardaki sarkma ve alındaki kırışıklıklar kişinin yüzünde bireyin gerçek karakterini ve ruh halini yansıtmayan yorgun, sinirli, üzgün bir ifade yaratırlar. Kaş düşüklüğü yüz görünümünüze yıllar ekleyebilir. Alın germe / Kaş kaldırma ameliyatı ile alındaki sarkık deri iyileştirilebilir, kırışıklıklar tedavi edilebilir, kaşlar gençlikle daha uyumlu bir pozisyona yükseltilebilir.

Alın Germe/Kaş Kaldırma Ameliyatından Fayda Görür müyüm?

Kaş düşüklüğünden ve alındaki yaşlanma belirtilerinden rahatsız olan bireyler bu ameliyattan büyük fayda görürler. Genel prensip olarak alın germe ameliyatları; dolgu, botulinum toksin enjeksiyonları ya da diğer yöntemler ile giderilemeyecek kadar derin kırışıklığı olan kişiler için uygundur. Genelleme yapacak olursak bu işlem için aday hastalar çoğu zaman aşağıdaki sorunların düzeltilmesini arzulamaktadır:

  • Yüzdeki yorgun, üzgün, mutsuz ifade
  • Derin alın kırışıklıkları
  • Kaş arasındaki “kaş çatma” çizgileri
  • Göz kapakları üzerinde yığılan deri/yağ dokusu

Kaşların düşmesinde ve alın yaşlanmasında en önemli faktör yaş almaya bağlı doğal yaşlanma sürecidir. Etkili olan diğer faktörler arasında güneş hasarı, yoğun yaşam stresi, genetik yatkınlık, cinsiyet, mimik aktivitesi ve yaşam tarzı sayılabilir.

Sarkma ve kırışma yaşlanma sürecinde derinin gevşemesinin bir sonucudur ve ne yazık ki bir bireyin bu süreci yaptığı/yapmadığı şeyler ile durdurabilmesi mümkün değildir. Her ne kadar güneşten korunmak, sağlıklı bir yaşam tarzı, cildinize iyi bakmanız gibi faktörlerin alın yaşlanması üzerine olumlu etkileri olsa da alındaki deri gevşekliğinin ve kaş düşüklüğünün en iyi, en etkili ve de en kalıcı tedavisi alın germe/kaş kaldırma başlığı altında toplanan cerrahi tedavilerdir diyebiliriz.

Alın Germe için İdeal Adaylar

Alın Germe/Kaş Kaldırma ameliyatları için başvuran aday hastaların büyük çoğunluğunu 40 yaş üstü erkek ve kadın bireyler oluşturmaktadır. Alın germe/Kaş Kaldırma ameliyatında ideal adaylar; kaş sarkmasından ve alın kırışıklıklarından şikayetçi olan, sağlıklı, sigara kullanmayan, gerçekçi beklentilere sahip bireylerdir.

Alın Germe/Kaş Kaldırma Ameliyat Hazırlığı

Bu ameliyata hazırlanan hastaların mümkün olan en iyi tecrübeyi yaşayabilmeleri açısından ameliyat öncesinde aşağıdaki noktalara dikkat etmelerini öneriyoruz:

  • Ameliyata gelirken ve ameliyattan eve dönerken araba kullanamayacağınız için size eşlik edecek bir sürücüden yardım almalısınız.
  • Sigara içen hastalar en az 3 hafta öncesinden sigarayı bırakmalılar
  • Hastanın kullandığı tüm ilaçları, özellikle de kan sulandırıcıları ameliyattan önce doktorunuza bildirmelisiniz.

Alın Germe /Kaş Kaldırma Ameliyat Teknikleri

Alın Germe / Kaş Kaldırma ameliyatının farklı cerrahi yöntemleri mevcuttur. Yöntem seçimi hastaların anatomisine ve ameliyat hedeflerine göre değişiklik gösterir.

Koronal Alın Germe (Taç Tekniği)

Bu teknikte ameliyat izi, sanki bir taç takmışsınız gibi, bir kulak üzerinden başlayıp saçlı derinin üstünden kıvrılarak diğer kulak üzerine uzanır ve saç içerisinde gizli kalır. Alın ve kaşlar serbestleştirilerek yukarı ve arkaya doğru alın gerilir. Gerilmenin sonunda elde edilen saçlı deri fazlası çıkartılır. Bu sayede alın gerginleştirilmiş, kaşlar da doğal bir biçimde yükseltilmiş olur. Bu teknik tipik olarak alın yaşlanmasının ileri evrelerindeki, alın mesafesi kısa, saç çizgisi düşük olan hastalar için uygundur.

 

 

Endoskopik Alın Germe

Bu yöntemde saçlı deri içerisinde 4-5 adet, dikey, 2 cm uzunlukta kesiler yapılır. Endoskop adı verilen özel bir mikro kamera ve özel cerrahi aletler yardımıyla bu küçük kesiler kullanılarak alın serbestleştirilir ve gerginleştirilen alın/kaş dokusu zemindeki kemik yapıya tespit edilir. Bu yöntemde iyileşme daha hızlı, izler daha küçüktür. Endokopik alın germe ameliyatı da koronal teknik gibi saç çizgisi düşük ve alın mesafesi 5cm den daha dar olan hastalar için uygundur. Endoskopik teknik alın yaşlanmasının erken dönemlerindeki hastalar için daha uygun bir seçenektir.

Transpalpebral Kaş Kaldırma

Bu yöntemde kaşı kaldırmak için üst göz kapağı ameliyatı esnasında yapılan kesi kullanılır. Bu keşiden yukarı doğru serbestleştirme yapılarak kaşları tutan bağ doku serbestleştirilir. Takiben özel dikiş teknikleri veya kaşı sabitlemekte kullanılan cerrahi tespit cihazları ile kaş istenilen pozisyona taşınır.

Saç Çizgisinden (Hairline) Alın Germe

Bu teknikte kesi saçlar ile alın derisinin birleştiği hat üzerinden yapılır. Alın derisi gerilir ve kaldırılır, alındaki deri fazlası özenli bir biçimde çıkartılır. Kaşlar yükseltilir. Alın kırışıklıkları giderilir. Oluşan yara izi diğer tekniklerden farklı olarak saçın içerisinde gizli olmasa da tam anatomik birleşim hattında yer aldığı için iyileşme tamamlandıktan sonra çok dikkat çekmez. Bu teknik alnın küçültme ve alın daraltmanın tek yoludur. Tipik olarak yüksek alın yapısına sahip, kahkül kullanan, alın yaşlanmasının ileri evrelerindeki hastalar için uygun bir seçenektir.

Alın Germe/Kaş Kaldırma Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Bu işlem sonrası iyileşme ve sosyal hayata dönüş ameliyatın tipine ve hastanın bireysel özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Dikişler ve saç tespitleri 10 gün içerisinde alınır. Şişlik ve morluk 1-2 hafta içerisinde hafif bir makyaj ile sosyal hayata karışacak düzeye geriler. İşlem sonrasında başınız yüksekte yatmanız iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Ameliyat sonrası ağrı hafif ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilecek düzeyde olmakta ve hastalar ameliyat sonrası sabah banyoya girebilmektedir. Çoğunlukla birinci haftanın sonunda hastalar ağrı kesici tedaviyi bırakarak iş hayatına geri dönebilmektedir. 3-4 hafta içerisinde rutin egzersiz faaliyetlerine devam edilebilir.

Alternatif/Eş Zamanlı Tedaviler

Alın Germe/Kaş Kaldırma ameliyatı sıklıkla üst göz kapağı ameliyatı ve yüz germe ameliyatı gibi diğer yüz gençleştirme ameliyatları ile kombine edilmektedir. Alın germe ve üst göz kapağı (blefaroplasti) ameliyatları birbirlerini tamamlayıcı etkiye sahiptir. Benzer biçimde yüz germe ameliyatı yapılan hastalarda alnın yaşlı kalıp yüzdeki harmoniyi bozmaması için çoğu zaman iki işlem birlikte icra edilir. Alın germe/Kaş Kaldırma Ameliyatı sonrasında mimik aktivitesinin kontrol edilmesi için botulinum toksin uygulamaları, deri altı hacmi idame ettirmek için yağ enjeksiyonu ve dolgu uygulamaları, kırışıkları gidermek için kimyasal soyma/peeling uygulamaları yapılabilir.

Alın Germe Ameliyatı (Estetiği) Fiyatları

Alın bölgesinde yüz estetiğini bozan deformiteleri ortadan kaldırmak ve kişiyi “gençleştirmek” için uygulanan alın germe ameliyatları; kişiye özel planlanır ve uygulanır. Zira; herkesin kendine özgü bir cilt, kas ve yüz asimetrisi orantısı vardır. Bu nedenle de ihtiyaç başta olmak üzere tüm bu faktörler, ameliyatın tekniğini çeşitlendirebilmektedir. Alın germe ameliyatı olmak isteyen bir hastayı muayene ettiğimizde muayene sonucunda istenen görünümü hangi teknikle ve destek uygulamalarla elde edeceğimizi belirler ve hastaya söyleriz.

Hastane başta olmak üzere ameliyat tekniği, ameliyatı yapacak plastik cerrah ve kombin ameliyatların varlığı gibi çeşitli faktörler; alın germe ameliyatı fiyatları skalasına yansıyacaktır. Bu nedenle; alın germe operasyon ücreti için kuşkusuz plastik ve estetik cerrahınızla ön görüşme yapmalı ve doktorun bu aşamada vereceği ücret bilgisini dikkate almalısınız.

Alın germe kalıcı mı?

Alın germe ameliyatı doğru hasta seçimi ve etkin bir teknik ile yapıldığında uzun yıllar kalıcılığını koruyan bir operasyondur. Taç tekniği ve saç çizgisinden yapılan alın germe ameliyatlarının endoskopik tekniğe göre daha istikrarlı ve kalıcıdır diyebiliriz. Endoskopik alın germe ameliyatında kaşın yeniden düşmesi (nüks) sorunu klasik yöntemlerden daha sık görülmektedir. Dr.Ozan Bitik endoskopik ameliyatın bu dezavantajlarını ortadan kaldıran bir ultrasonik kemik tespit tekniği geliştirmiştir. Ameliyatın etkisi ömür boyu devam eder ancak bu ameliyat yaşlanma sürecini durdurmaz. Ancak 10-15 yıl sonrasında yaşlanma ve dış faktörlerin etkisi ile ameliyatın etkisi bir miktar azalabilir.

Alın germe operasyonu nasıl yapılır?

Alın germe operasyonunun pek çok teknik varyantı vardır. Tüm ameliyatların ortak noktası kaşı ve alnı yerinde tutan bağların cerrahi olarak serbestleştirilmesi, dokunun daha yüksek bir pozisyonda zemindeki sağlam dokulara tespit edilmesi ilkesine dayanır. Klasik taç tekniği ve saç çizgisi gibi büyük kesilerin yapıldığı ameliyatlarda dokular direkt gözlem altında ayrıştırılır ve tespit gücü derinin karşılıklı dikilmesi ile elde edilir. Endoskopik teknikte ise daha küçük kesiler ve özel bir kamera sistemi ile dokular ayrıştırılır. Tespit tüm dokunun zemindeki kafa iskeletine bağlanması ile gerçekleştirilir.

Endoskopik alın germe nedir?

Geleneksel yöntemlere göre daha minimal invaziv bir yöntem olan endoskopik alın germede çok küçük kesilerle işlem tamamlanır ve daha hızlı bir iyileşme sağlanır. Özel bir kamera sistemi, küçük kesilerden uzak hedeflere ulaşmayı sağlayan özel cerrahi aletler kullanılır. Bu teknikte tüm saçlı deri kaşlar ile birlikte kemikten serbestleştirilir. İskelet üzerinde geriye kaydırılır. Takiben kemikte açılan mikro tünellere kalıcı dikişler ile doku sabitlenir.

Şakak germe ameliyatı kalıcı mı?

Şakak ve alın bölgesinde yapılan germe estetiği kalıcı bir işlemdir ancak kalıcılık süresi kişilerin yaşına, cilt esnekliğine ve benzeri durumlara göre değişkenlik gösterir. Şakak germe daha ziyade kaşın dış kısmını etkileyen bir ameliyattır. Kaşın dış kısmındaki etki kalıcı olsada kaşın bu ameliyatla ele alınmayan orta ve iç kesimleri yaşlanmaya devam edecektir. Şakak germe ameliyatında yüzeysel ve derin yaklaşımlar vardır. Yüzeysel yaklaşımların daha etkili ve kalıcı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak izleri, saç kayıpları ve derideki gerilim hatları endoskopik tekniklerden daha dezavantajlıdır.

Alın Germe Kalıcı iz bırakır mı?

Her işlemde olduğu gibi bu işlemde de iz kalma riski vardır ancak bu iz dışarıdan belli olmayacak kadar hafiftir ve zamanla tamamen kaybolur. Derinin kesildiği her yerde iz kalır. Alın germe ameliyatlarında izler çoğu zaman saç içinde gizlidir. Saçlar sık olduğu ve dökülmediği sürece izler görünmez. Ancak bu ameliyatlarda izlerin etrafında saç kayıpları da olabilir. Bu durumda izler daha görünür olabilir. Saç içindeki izleri revize etmek veya saç kaybı olan alanlara saç ekimi yapmak nadiren gerekebilir. Alın germe teknikleri içinde en belirgin iz saç çizgisinden yapılan ameliyatlarda görünür. En az iz ise endoskopik alın germe ameliyatında elde edilir.

Alın Germe Ameliyatları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için web sitemizin BLOG bölümüne tıklayarak Doç. Dr. Ozan Bitik tarafından oluşturulan ve yüz estetiği alanında internetteki en kapsamlı Türkçe kaynaklardan birisi olan www.yeniyuzyenihayat.com‘a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ust-goz-kapagi-estetigi
Üst Göz Kapağı Estetiği

Göz kapağı estetiği ameliyatı, tıbbi adıyla blefaroplasti; göz kapaklarındaki estetik…

Devamını Oku
yuz-germe-ameliyati
Yüz Germe Ameliyatı

Yüz germe ameliyatı yaşlanan yüzün görünümünü iyileştirmek için uygulanan bir cerrahi…

Devamını Oku
orta-yuz-germe
Orta Yüz Germe

Orta yüz bölgesindeki hacim kaybı ve yaşlanma sürecinde orta yüz yumuşak dokularının …

Devamını Oku