Yüz Gençleştirme Ameliyatı

Yüz gençleştirme ameliyatı yaşlanan yüzün bütünsel olarak ele alındığı bir cerrahi tedavi yöntemdir. Her birey farklı bir biçimde yaşlanır. Yüz yaşlanması bireyin iskelet yapısına, deri kalitesine, kilo alıp vermeye, hormonal ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişik biçimlerde kendini gösterir. Bazı bireylerde göz çevresi yaşlanması ön planda iken bazılarında çene ve boyun hattındaki yaşlanma daha belirgindir. Bazı bireylerde yüzeysel dokular daha erken yaşlanır bazılarında kemik/kas gib derin dokular. Bazı bireylerde yüz yaşlanma sürecinde hacim kaybeder, bazı bireylerde hacim kazanır.

Herkeste ortak olan şey ise yüzün bir bütün olarak yaşlanmakta olduğudur. Belirli bir yaşın üzerinde alından boyuna kadar tüm yüz bölgelerinde dikkati çeken bütünsel bir yaşlanma hali belirginleşir. Bazı kişiler bu düzeye 40’li yaşlarda, bazıları 50’li yaşlarda, bazıları ise 60’lı yaşlarda ulaşır.

Yüzün tamamının yaşlandığı durumlarda tek bir bölgeyi tedavi etmek; hem tedavi edilen bölgeyi “yapılmış” gösterir hem de tedavi edilmeyen bölgeleri olduğundan daha yaşlı gösterir. Bu sebeple yüz gençleştirme ameliyatlarında bütünsellik çok önemlidir.

Yüz Gençleştirme Ameliyatına Hangi İşlemler Dahildir?

Yüz gençleştirme tek bir ameliyat değildir. Birden çok ameliyatını kişinin ihtiyaçlarına göre kombine edilmesiyle elde edilen bir planamadır. Çoğu zaman yüz gençleştirme ameliyatlarının merkezinde sarkan yanak kitlesini düzelten bir yüz germe ameliyatı vardır. Önemli nokta yüz germe ameliyatının tek başına tüm yüzü gençleştirmeye yetmeyeceğidir. Örneğin yüzün tamamının yaşlandığı bir bireyde sadece yüz germe ameliyatı uygulanırsa hastanın yaşlı kalan göz çevresi alın ve boyun bölgesi, yanaklardaki değişimin doğal olmadığı sinyalini verir.

Yüz gençleştirme ameliyatında aşağıda yer alan işlemlerin çeşitli kombinasyonları kullanılır.

  • Yüz germe
  • Boyun germe
  • Alın germe
  • Yağ enjeksiyonu
  • Göz kapağı estetiği
  • Ağız çevresi estetiği
  • Erkeklerde saç ekimi

Yüz gençleştirme ameliyatlarının içeriği arttıkça ameliyat süresi, hastane yatışı ve iyileşme süreleri uzar. Bazı hastalarımız tek bir seansta her şeyi halletmek isterken bazı bireyler yüz gençleştirme ameliyatını seanslar haline bölerler. Yüz gençleştirme ameliyatının seanslara bölünmesi, her seansın iyileşme süresini kısaltır ve sosyal hayattan uzun süreler boyunca ayrı kalmamayı sağlar.

Yüz gençleştirme ameliyatlarında sıralamanın nasıl yapılacağını belirleyen bazı kurallar vardır.

Örneğin yüz germe ameliyatı yapılırken boyun germe ameliyatı da yapılmalıdır. Aksi takdirde geri dönüp boyun germe ameliyatını yaparken yüzü yeniden açmanız gerekecektir. Benzer biçimde orta yüz germe ameliyatı yapılacaksa alt göz kapağı ameliyatı da bu esnada yapılmalıdır. Benzer biçimde üst göz kapağı ameliyatı sıklıkla alın germe ameliyatı ile kombine edilir. Yüz gençleştirme ameliyatları esnasında veya sonrasında ayrı seanslarda yüz yağ doku transferi yapılarak yaşlanmaya bağlı hacim kayıpları giderilebilir.

Yüz Gençleştirme Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Yüz gençleştirme ameliyatı yüz yaşlanmasının yüzün bütününü kapladığı bireyler için uygundur. Yüz gençleştirme ameliyatı için ideal hasta grubu sağlıklı, duygusal açıdan dengeli, gerçekçi beklentileri olan, aktif ve sosyal bireylerdir.

Yüz Gençleştirme Ameliyatının Alternatifleri

Yüz gençleştirme ameliyatlarının alternatifi ameliyat olmadan, kendi yüzünüzle mutlu ve mesut yaşamaktır. Ameliyatsız yüz gençleştirme adı altında lanse edilen uygulamaların yüzü gençleştirmesi veya yüzün yaşlanmasını geciktirmesi tıp literatüründe ispatı ve karşılığı olmayan bir iddiadan ibarettir. Benzer biçimde iple yüz gençleştirme, yüz gençleştirme cihazları, yüz gençleştirme kremleri, yüz gençleştirme egzersizleri de bilimsel karşılığı olmayan uygulamalardır.

Ankara’da Yüz Gençleştirme

Ankara yüz gençleştirme alanında Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden birisidir. Pek çok özel hastane ve kamu hastanesinin mevcudiyeti, ulaşım ve konaklama olanaklarının zenginliği ve sosyal hayatın canlılığı yurtdışından pek çok hastanın Ankara’da yüz gençleştirme ameliyatı olmasının sebebi olarak sayılabilir. Bunların yanı sıra Ankara’da yüz gençleştirme ameliyatı yapan tanınmış doktorlar bulunmaktadır. Yüz gençleştirme ameliyatı Ankara’da yapılmıyor diye düşünerek İstanbul’a veya yurtdışına yönelen hastaların sayısı her geçen gün azalmaktadır. Aksine Türkiye’nin pek çok farklı ilinden hastalar Ankara’da yüz gençleştirme ameliyatı yapan doktorlar ile görüşmek için şehirler arası seyahat etmektedir.

Yüz Gençleştirme Ameliyatı Fiyatları

Yüz gençleştirme ameliyat fiyatları pek çok farklı faktörden etkilenmektedir. İşlemin kapsamı, dahil olan ameliyatlar, seans sayısı, hastane yatışı, hastane ücretleri, doktorun tecrübesi gibi etkenler yüz gençleştirme ameliyat fiyatlarını etkilemektedir. Yüz gençleştirme ameliyat ücretleri hakkında bilgi almak için atmanız gereken ilk adım bu alanda uzmanlaşmış bir hekim ile görüşmek olacaktır.

Yüz germe ameliyatı kimlere yapılır?

Yüz germe ameliyatı yüzünde yaşlanmaya bağlı değişimlerden şikayetçi olan yaşlanma belirtilerini azaltmak ve gelecekte yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkış hızını yavaşlatak isteyen orta yaş ve üstü bireyler için uygundur. Kişi yaşının ortalamasından daha yaşlı görünüyorsa bu yüz germe ameliyatı için doğru bir endikasyondur. Yanak ve çevresindeki cilt ve cilt altı dokularda kırışıklık, sarkma, çene hattında ve boyunda gevşeme hastaları yüz germe ameliyatına getiren temel sebepler arasındadır.

Yüz germe ameliyatları kaç yaş gençleştirir?

Yüz germe ameliyatından alınacak sonuç kişiden kişiye, ameliyatın kapsamına ve ameliyatın yapıldığı yaş aralığına göre değişkenlik gösterir. 55-60 yaşları arasında bütüncül bir yüz gençleştirme ameliyatı olan bir birey 10-15 yıl kadar daha genç görünecektir. Daha erken yaşlarda ameliyat olan bireylerde ameliyatın dönüştürücü etkisi daha limitlidir. Örneğin 30 yaşında ameliyat olup 20 yaşına dönülemez. Ancak genç hasta grubunda da ameliyatın uzun dönemde yaşlanmaya direnç sağlayan koruyucu etkisi ön plana çıkmaktadır.

Yüz gençleştirme ameliyatı nedir?

Yüz gençleştirme ameliyatı yüzdeki yaşlanma belirtilerini azaltmaya yönelik birçok tedavinin aynı cerrahi seansta kombine edildiği bir tedavi stratejisidir. Yüz gençleştirme ameliyatları hemen her zaman bir yüz germe tekniğini içerir ancak çoğu zaman buna ek olarak göz kapakları, alın, boyun, cilt yüzeyi, yağ enjeksiyonu gibi ek işlemler de hastanın ihtiyaçları doğrultusunda plana dahil edilir.

Yüz germe ameliyatı ne kadar kalıcı?

Yüz germe ameliyatında kullanılan tekniğe göre değişen bir kalıcılık söz konusudur. Mini lift ameliyatları genelde daha az kalıcıdır. İyi icra edilmiş bir derin plan yüz germe ameliyatı özellikle de Dr.Ozan Bitik tarafından geliştirilmiş olan tutucu ligament rekonstrüksyon tekniği ile yapıldığında çok uzun bir etkiye sahiptir. Bu ameliyatı etkisi hayat boyu devam eder diyebiliriz. Kişi her zaman kendi yaş grubundaki bireylerin ortalamasından çok daha iyi görünecektir. Elbette ameliyatlar yaşlanma sürecini durdurmaz. Ancak basit bir anlatımla iki ikiz kız kardeşten birini ameliyat edip diğerini ameliyat etmediğiniz durumda ameliyat olan kız kardeş ömür boyu diğerinden daha genç görünecektir.

Yüz germe ameliyatının riskleri nelerdir?

Yüz germe ameliyatında, saç çizgisinde bozulma, dikiş reaksiyonları, enfeksiyon, kanama, saç kaybı, doku kaybı, belirgin yara izleri, cildin çökmesi ya da aşırı gergin olması gibi riskler vardır. Ancak bu risklerin çoğu cerrahın tecrübesi ve özeni ile engellenebilir.

Yüz Gençleştirme Ameliyatları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için web sitemizin BLOG bölümüne tıklayarak Doç.Dr.Ozan Bitik tarafından oluşturulan ve yüz estetiği alanında internetteki en kapsamlı Türkçe kaynaklardan birisi olan www.yeniyuzyenihayat.com‘a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ust-goz-kapagi-estetigi
Üst Göz Kapağı Estetiği

Göz kapağı estetiği ameliyatı, tıbbi adıyla blefaroplasti; göz kapaklarındaki estetik…

Devamını Oku
rinoplasti
Rinoplasti

Rinoplasti, burnun estetik ve fonksiyonel sorunlarını çözmeyi hedefleyen cerrahi bir …

Devamını Oku
cene-estetigi
Çene Estetiği

Çene, yüzün temel oranlarının en önemli belirleyicilerinden bir tanesidir. Klasik güz…

Devamını Oku