Alt Göz Kapağı Estetiği

Alt göz kapağı estetiği ameliyatı, tıbbi adıyla alt blefaroplasti; alt göz kapaklarındaki estetik sorunları iyileştirmeyi hedefleyen cerrahi bir uygulamadır. Alt göz kapağı estetik ameliyatı halk arasında, göz altı ameliyatı, göz altı kırışıklığı ameliyatı, göz altı torbası ameliyatı gibi isimlerle de anılır.

Yaşlanma sürecinde alt göz kapağı derisi incelir. Tekrarlayan mimiklere bağlı olarak alt göz kapağının yan kenarında kaz ayağı adını verdiğimiz kırışıklıklar belirginleşir. Alt göz kapağının içerisinde normalde gözün tam altında bulunması gereken yağ yastıkçıklarını yerinde tutan bir zar vardır. Bu zar yaşlanma ile beraber gevşer ve göz altı yağları öner doğru fıtıklaşır. Göz altı torbaları olarak da adlandırılan bu oluşumlar yüzü yaşlı, uykusuz, yorgun gösterir. En içteki göz altı torbası ile burun kenarı arasında göz yaşı oluğu dediğimiz derin bir çöküntü gelişir. En dıştaki torbanın hemen altında üçgen biçimli bir kabarıklık (malar torba) oluşur.

Alt göz kapağı yaşlanması orta yüz yaşlanması ile yakından ilişkilidir. Orta yüz bölgesi aşağıya doğru sarktığında alt göz kapağı torbalarının normalde önünde yer alan yumuşak doku duvarı aşağıya inmiş olur. Orta yüz sarkması, orta yüz hacim kaybı ve orta yüz kemik sorunları alt göz kapağını görsel olarak daha yaşlı gösterir.

Alt göz kapağı yaşlanması genellikle yüz yaşlanmasının erken dönemlerinde 30-45 yaş arasında ortaya çıkar. Ancak elmacık kemiğinin yapısal olarak zayıf olduğu bireylerde göz altı torbaları çok daha erken yaşta ortaya çıkabilir.

Göz altı torbalarını bir tepe gibi düşünebilirsiniz. Işık bu tepenin arkasında bir gölge oluşturur ve bu gölge göz altını koyu renkli gösterebilir. Bazı bireylerde göz altı morlukları sadece bir ışık oyunundan ibarettir. Bazı hastalarda ise göz altı morlukları gerçekten deride koyu pigmentlerin birikimi sonucu oluşur.

Alt Göz Kapağı Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Alt göz kapağı estetiği (alt blefaroplasti) göz çevresindeki yorgun görünümden rahatsız olan, sağlıklı, gerçekçi beklentilere sahip, herhangi bir görme problemi olmayan orta yaş bireyler için uygun bir seçenektir. Ameliyat, gözlerde yorgun bakışlardan rahatsız olan bireylerde bu şikayeti azaltır. Alt göz kapağı estetiği ameliyatı; göz altı torbalarını, göz altı morluklarını, göz altı kırışıklıklarını, göz kapağı deri sarkmasını, göz yaşı oluğu deformitesini, göz altındaki çukurlaşmayı iyileştirebilir.

Alt Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Tek başına yapıldığında, alt göz kapağı estetiği ameliyatı genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve hastalar aynı gün evlerine gidebilirler. Alt göz kapağı estetiği diğer işlemlerle kombine edildiğinde (üst göz kapağı estetiği veya orta yüz germe gibi) genel anestezi ve hastane yatışı gerekebilir.

Ameliyatta kirpik dibinden bir kesi yapılarak göz kapağı derisi ve kas dokusunun altına inilir. Göz altı torbalarına ulaşılır ve göz altı torbalarının içindeki yağlar küçültülür. Takiben göz altı derisi ve kası dokusu gerginleştirilir. Deri fazlası atılır. Alt göz kapağını sıkılaştırmak ve ameliyattan sonra kapak şeklinin bozulmasını engellemek için göz kapağının dış kenarı kemiğe özel dikiş tespitleriyle sabitlenir. Bu manevraya lateral kantopeksi/kantoplasti denir ve halk arasında badem göz estetiği olarak da bilinir.

Alt göz kapağı estetiği esnasında göz altı kemiğinin üzerinden aşağıya doğru ayrıştırmaya devam edilerek orta yüz germe ameliyatı da aynı kesiden eş zamanlı olarak gerçekleştirilebilir.

Alt Göz Kapağı Estetiği Öncesi ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Alt göz kapağı ameliyatında en korkulan komplikasyonlardan birisi kanamadır. Kanamayı engellemek için ameliyat öncesinde kan sulandırıcı ilaçların bırakılması gerekmektedir. Göz allerjisi, göz kuruluğu gibi sorunlar ameliyat öncesinde değerlendirilmelidir. Ameliyat öncesinde gerek görülen hallerde göz doktorundan konsültasyon istenebilir.

Ameliyat sonrasında alt göz kapağınızda dikişler olacaktır. 7-10 gün arasında bu dikişler alınır. Göz kapağı ameliyatından sonra eve gidebilirsiniz ancak 1 hafta süreyle araba kullanmanız tavsiye edilmez. Alt göz kapağı ameliyatından sonra hafif bir yanma batma olabilir. Ameliyat sonrasında göz kapaklarında ve göz çevresinde şişlik ve morluk görülmesi beklenilen bir durumdur. Gözün içi kışındaki saydam katman ödemlenebilir. Çoğu zaman antibiyotikli göz damlaları reçete edilir. Ameliyat sabahı yıkanabilirsiniz. Göz kapağı ameliyatı sonrasında şişlik ve morluk yaklaşık 7-14 gün içerisinde giderek azalır ve sosyal hayata dönüş mümkün hale gelir ancak erken dönem göz kapağı asimetrilerinin ve ödemin tamamen geçmesi 3 ayı bulacaktır. Alt göz kapağı estetiği ameliyatında koruyucu amaçlı olarak yapılan lateral kantopeksi işlemine bağlı 2-3 hafta gözlerde çekiklik olabilir. Bu çekiklik geçicidir ve kendiliğinden düzelir.

Alternatif/Eş Zamanlı Tedaviler

Alt göz kapağı estetiği ameliyatı sıklıkla üst göz kapağı estetiği ameliyatı, alın germe, orta yüz germe ameliyatı, mikro-yağ doku transferi işlemleri ile kombine edilir. Alt göz kapağı estetiği tek başına mimik kaslarını zayıflatmaz. Dolayısıyla ameliyattan sonra mimik kırışıklıkları devam edecektir. Mimik kırışıklıklarını kontrol altında tutmak için botoks tedavisine devam etmek gerekebilir.

Alt göz kapağı ameliyatı yapısal anatomik deformasyonları gidermek amacıyla yapıldığından dolayı ameliyatsız göz kapağı estetiği gibi bir alternatifi yoktur. Ameliyatsız göz kapağı estetiği adıyla tanıtılan uygulamaların göz kapağı ameliyatına benzer sonuçlar verebilmesi mümkün değildir. Göz altı dolguları, göz altı ışık dolgusu geçici bir kamuflaj sağlar ancak göz estetiği ameliyatının eşdeğeri değildir.

Göz altı torbaları ameliyatından sonra deride kalan ince kırışıklıklar kimyasal soyma tedavisi ile azaltılabilir.

Alt Blefaroplasti – Alt Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Fiyatları

Alt göz kapağı estetiği ameliyat fiyatları hastaneye, doktorun tecrübesine, ameliyatın kapsamına ve eşlik eden diğer ameliyatlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Alt göz kapağı estetiği ameliyat fiyatları ile ilgili bilgi almak için öncelikle muayene olmanız ve ameliyat planı ve tedavi detayların netleşmesi gerekmektedir. Alt göz kapağı ameliyatı ortalama fiyatları hakkında bilgi almak için iletişim numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Göz kapağı ameliyatları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için web sitemizin BLOG bölümüne tıklayarak Doç. Dr. Ozan Bitik tarafından oluşturulan ve Göz Çevresi / Yüz estetiği alanında internetteki en kapsamlı Türkçe kaynaklardan birisi olan www.yeniyuzyenihayat.com‘a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kepce-kulak-ameliyati
Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Estetiği ameliyatı, tıbbi adıyla otoplasti, kulağın öne doğru açık olduğu…

Devamını Oku
yuz-germe-ameliyati
Yüz Germe Ameliyatı

Yüz germe ameliyatı yaşlanan yüzün görünümünü iyileştirmek için uygulanan bir cerrahi…

Devamını Oku
rinoplasti
Rinoplasti

Rinoplasti, burnun estetik ve fonksiyonel sorunlarını çözmeyi hedefleyen cerrahi bir …

Devamını Oku