Ücretlendirme Politikamız

Randevu ve Ücretlendirme Politikamız

Değerli dostlarım, takipçilerim ve aday hastalarım.

Bu yazıyı sizlere ameliyat öncesi ön bilgilendirme ve muayene süreçleri hakkında bilgi vermek amacıyla yazıyorum.

Bildiğiniz üzere ben sadece yüzün estetik cerrahisi ile ilgilenen bir plastik cerrahım. Yüz estetiği dışında estetik cerrahinin veya plastik cerrahinin diğer alanları ile artık ilgilenemiyorum. Bu sebeple yüz estetiği dışındaki alanlarda muayene randevusu veremiyoruz. Yüz estetiği dışında kalan alanlarda ön görüşme, bilgi alma, danışma veya yönlendirme taleplerini de maalesef kabul edemiyorum.

Yüz estetiği konusunda çok büyük bir bilgi kirliliği olduğunu ve insanların ticari amaçlı, bilimsellikten uzak uygulamaların kıskacında zamanlarını, maddi kaynaklarını ve hatta sağlıklarını kaybettiklerini üzülerek gözlemlemekteyim. Bu soruna bir çözüm olarak internet üzerinde yüz estetiği alanında yazılmış, belki de en kapsamlı Türkçe kaynak olan www.yeniyuzyenihayat.com isimli blog’u oluşturdum. Bu yazının yazıldığı tarih itibarıyla blog içeriğinde 150’den fazla makale var. Neredeyse 3-4 kitap büyüklüğünde bir online kaynak. Bu kaynaktan herhangi bir üyelik, abonelik veya kayıt olmadan, online reklamlara veya sponsorlu bildirimlere maruz kalmadan faydalanmanız mümkün. Vakit ayırıp okuyarak, benimle veya bir başka plastik cerrah ile yüz yüze görüşme esnasında edinebileceğinizden daha kapsamlı bir “genel bilgi” edinebilirsiniz. Dört yıllık bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkardığım ve her ay 50.000 kişinin ziyaret ettiği bu online kaynaktan ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

Özellikle yurtdışından ve şehir dışından başvuran hastalarım ile whatsapp/zoom üzerinden görüntülü “online” görüşme gerçekleştirebiliyorum. Tüm aday hastalarım, blog’da cevaplarını bulamadıkları veya asistanlarımın telefonda cevaplayamadıkları sorularını bana whatsapp/instagram üzerinden yöneltebiliyorlar. Bu online ön görüşmelerden herhangi bir ücret almıyoruz.

Benim uyguladığım tedaviler ile ilgilenen aday hastaların izlemesi gereken bir sonraki basamak muayenedir. Zaten yukarıdaki ilk 2 basamağın ötesinde bilgi alabilmeniz için benim sizi muayene etmem, yüzünüzü görmem, dokunmam, sizi tanımam, beklentilerinizi anlamam, size özel bir tedavi planı ortaya koymam ve akabinde bu plan doğrultusunda sizi bilgilendirmem gerekir.

Muayene zaman alıyor.

Muayenelerden ücret alıyorum.

Ücretsiz ilk muayene veya ücretsiz yüz yüze ön görüşme yapamıyorum.

Muayenenin ücretsiz olması gerektiğini savunan, bu konuda beni ve asistanımı ikna etmeye çabalayan, ben muayeneye değil “ön görüşmeye” geliyorum diyen, muayene ücreti aldığım için beni tanımadan paragöz olmakla itham eden, ücretli plastik cerrahi muayenesini ilk kez benim kliniğimde gördüğünü söyleyen aday hastalar oluyor.

Aday hastaların ücretsiz muayene veya ön görüşme taleplerinin gerekçelerini anlıyorum. Zira, çoğu plastik cerrah muayenelerden ücret almıyor. Ücretsiz muayene yasal bir uygulama olmadığı için de bu muayeneler “ön görüşme” olarak nitelendirilip, kayıt altına alınmıyor. Bu uygulama, işletme açısından mümkün olan en yüksek sayıda aday hastanın kliniğe girmesiyle sonuçlanır ve aslında ticari açıdan avantajlı bir stratejidir. Tekrarlıyorum, ücretsiz ön görüşme sunanları da talep edenleri de anlıyorum ancak bu talep karşılanmadığında ısrarcı, eleştirel veya saygısız davranmak doğru değil. Çünkü ücretsiz muayene talebi “haklı” bir talep değil. Kamu kurumlarında bile muayeneler ücretlidir. Cüzdanınızdan çıkarıp vermezsiniz ama ay sonunda bordronuzdan kesilir. Üstelik benim kliniğim bir kamu kurumu da değil.

Ben size kendi perspektifimden durumu açıklamaya çalışayım.

Ücretsiz muayene çok büyük bir zaman israfı ve klinik verimliliğinde düşüş yaratıyor. Muayenehaneyi yeni açtığım zamanlarda benim de ana akıma uyarak ücretsiz “ön görüşme” yaptığım zamanlar oldu. Her gün 10-20 yeni hasta görüyordum, bu hastaların %80’i gezmeye, sohbete, zaman geçirmeye geliyordu. Üç-dört arkadaş birlikte gelenler, madem ücretsiz bir randevu da anneme aldım diyenler, Next Level’a alışverişe gelmişken uğradık diyenler, ben bir şey istemiyorum arkadaşım ısrar etti diye geldim diyenler, doktordan doktora gezenler, cerrahi yüz gençleştirmede kariyer yapmış bir hekime gelip ben ameliyat istemem diyenler, benimle bilgi yarıştıranlar, blog’unuzu okumaya zamanım yok siz bana özetleyin diyenler, benim yaptığım işin detaylarından, mesleki özgeçmişimden ve ameliyat ücretlerimden hiç haberi olmayanlar… Tam anlamıyla bir ciddiyetsizlik ve kuru kalabalık oluyordu. Öte yandan muayene randevularındaki yoğunluktan ötürü gerçekten ne istediğini ve ne aradığını bilerek gelen aday hastalarım da 3-4 haftadan önce muayene randevusu bulamıyorlardı.

Klinik akışındaki verimliği sağlamak için sadece muayeneleri ücretli yapmak da yetmiyor. Telefonda muayenenin ücretli olduğunu öğrenen ve ameliyat ücretleri hakkında bilgi alan aday hastaların bir kısmı, fiyatı yüksek bulup randevu almaktan vazgeçiyor. Bu benim açımdan hiç sorun değil. Ancak önemli bir kısmı ücret bana fazla geldi demekten çekinerek telefonda randevuyu alıyor, randevudan bir gün önce arandığında geleceğini teyit ediyor, ancak bu randevuya yine de gelmiyor. No Show olarak adlandırdığımız bu durum klinik verimliliğinde önemli bir kayba yol açıyor.

Bu sebeple muayene ücretini randevudan en geç 24 saat öncesinde hesabımıza EFT/havale ile yatırmanızı istiyoruz. Ücret transferi gerçekleştiğinde randevunuz teyit ediliyor, aksi takdirde iptal ediliyor. Eğer herhangi bir gerekçeyle ücretini yatırdığınız muayene randevusuna gelemezseniz muayene randevunuzu en fazla 2 kez ile sınırlı olmak koşuluyla erteleyebiliyoruz. Ödediğiniz muayene ücreti bizden alacağınız herhangi bir hizmetten düşülüyor. Örneğin ameliyat olmaya karar verdiniz, muayene ücretiniz ameliyat ücretinden düşülecek. Örneğin, muayeneden 6 ay sonra botoks veya dolgu yaptırmak istediniz, muayene ücretiniz uygulama ücretinden düşülecek. Dolayısıyla muayenemizi takiben bir tedavi/ameliyat planlaması yapmasak bile ödediğiniz ücreti gelecekte yapılacak tedavilerde kullanabilirsiniz. Muayene esnasında çok nadiren frekanslarımız hiç tutmazsa, birbirimizden hoşlanmasak ve gelecekte birlikte çalışmayacağımıza karar verirsek, muayeneyi erken bitirebiliriz ve size ödediğiniz ücretin tamamını iade ederiz.

Sahip olduğumuz maddi kaynaklar çoğu zaman kolay kazanılmıyor. Ancak zamanımız da sınırsız veya değersiz değil. Sizden ricam bana muayene için gelmeden önce sizin için yazdığım içeriğe, tıbbi özgeçmişime, yayınlarıma göz atmanız. Muayene öncesinde bana instagram veya whatsapp üzerinden online olarak ulaşabilirsiniz.

Sevgiler

O.B.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

tibbi-ozgecmisim
Tıbbi Özgeçmişim

Merhaba, Ben “yüzün estetik cerrahisi” odaklı çalışan bir plastik cerrahım. Hastaları…

Devamını Oku
bilimsel-yayinlar
Bilimsel Yayınlar

Bitik O.Intraorbital Fixation Midface Lift.Aesthet Surg J. 2023 Feb 21;43(3):269-286.…

Devamını Oku