Tıbbi Özgeçmişim

Merhaba,

Ben “yüzün estetik cerrahisi” odaklı çalışan bir plastik cerrahım.

Hastalarımı Ankara’da kendi özel muayenehanemde kabul ediyorum. Ameliyatlarımı ise başta Bayındır Söğütözü hastanesi olmak üzere Ankara’da anlaşmalı olduğum özel hastanelerde gerçekleştiriyorum.

Erken öğrenim hayatıma doğduğum şehir olan Adana’da başladım. Ortaokul ve lise eğitimimi TED Ankara Koleji’nde tamamladım. Tıp eğitimine ve mesleki kariyerime Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde başladım. 2004 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan hemen sonra aynı üniversitenin Plastik, Rekonstrükstif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladım.

2010 yılında uzmanlık eğitimini bitirdikten sonra A.B.D. Cleveland Şehrinde bulunan Cleveland Clinic Foundation’da Estetik Cerrahi alanında üst ihtisas yaptım. Orada bulunduğum yıllarda Cleveland Clinic, A.B.D’nin en iyi hastaneleri sıralamasında 3. sırada yer almaktaydı. Patients First (önce hastalarımız) prensibini bu kurumda yaşayarak özümsedim diyebilirim. Üst ihtisasım esnasında estetik cerrahinin bütün spektrumunda uzmanlık sonrası eğitim aldım. Aktif olarak hasta gördüm, ameliyat yaptım, acil servise ve ameliyat sonrası yoğun bakımlarına baktım.

Üst ihtisasımda yüz germe ameliyatının dünyada en önde gelen isimlerinden birisi olan James Edward Zins’in mentorluğunda çalıştım ve kendisinden yüzün derin plan anatomisini ve derin plan yüz germe tekniklerini öğrenme fırsatı yakaladım. Yüzün derin plan anatomisi alanında yaptığım çalışma 2012 yılında New Orleans’da düzenlenen Amerikan Plastik Cerrahi Derneği Kongresinde en iyi estetik sunum ödülünü aldı.

Üst ihtisas sonrası Türkiye’ye dönerek mesleki çalışmalarımı yüz estetiğine yönelttim. 2013-2017 yılları arasında mezunu olmaktan gurur duyduğum, yuvam, mesleki ailem Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Anabilim Dalı’na öğretim üyesi olarak geri döndüm. Öğretim üyesi olarak geçirdiğim 4 yılın içerisinde bölümdeki hocalarımın ve çalışma arkadaşlarımın da desteğiyle meslekte daha da olgunlaştım. 2015 yılında Doçent oldum.

Üniversitede yüz estetiğinin yanı sıra mikro cerrahi, el cerrahisi, tümör cerrahisi gibi plastik cerrahinin rekonstrüktif (onarım cerrahisi) tarafıyla, asistan ve öğrenci eğitimiyle de yoğun olarak ilgilendim. Akademik kariyerimdeki yoğunluğun esas ilgi alanım olan yüz estetiği ve yüz gençleştirme konularına ayırabildiğim zaman ve enerjiyi kısıtlamasından dolayı çok severek çalıştığım Hacettepe Üniversitesinden ayrılarak kendi özel muayenehanemi açtım.

Halen devam eden akademik kariyerimde uluslararası index’ler (SCI/SCIE) tarafından kabul gören 35’in üzerinde uluslararası bilimsel makale yayınladım. Bilimsel yayınlarıma web sitesindeki yayınlar sekmesinden ulaşabilirsiniz. Bu yayınların arasında burun estetiği ve yüz estetiği konusunda tıp literatüründe ilk kez tariflenen cerrahi teknikler bulunmaktadır. Bilimsel çalışmalarımı geçmişte aynı üniversitede birlikte çalıştığımız ve halen özel tababette halen birlikte “bilgi” ürettiğimiz bir ekip ile gerçekleştiriyoruz. Bilimsellik benim pratiğimde ödün verilemez bir ilkedir. Bir hekimin hangi kurumda çalıştığından bağımsız olarak bilimsel literatürü takip etmesinin ve literatüre katkıda bulunmasının gerekliliğine inanıyorum. Klinik pratiğimde bilimsel verilerle desteklenmemiş, literatürün süzgecinden geçmemiş hiçbir uygulamayı yapmıyorum.

Yüz estetiği konusunda toplumu bilgilendirme amacı taşıyan www.yeniyuzyenihayat.com adresli bir web blog’u yazıyorum. Benim bildiğim kadarıyla yüz estetiği alanında Türkçe yazılmış en kapsamlı online kaynaklardan bir tanesi. Her geçen gün içeriği biraz daha da zenginleşiyor.

Hem blog’un hem de web sitesinin temel amacı sizlere ulaşmak ve ulaşılabilir olmak. Yüz estetiği konusunda bana danışmak istediğiniz her şey için sosyal medya hesaplarımdan, iletişim telefonlarından veya direkt olarak muayenehanemde misafirim olarak bana ulaşabilirsiniz.

Sevgiyle kalın

Güzel Kalın

Doç. Dr. Ozan Bitik

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ucretlendirme-politikamiz
Ücretlendirme Politikamız

Değerli dostlarım, takipçilerim ve aday hastalarım. Bu yazıyı sizlere ameliyat öncesi…

Devamını Oku
bilimsel-yayinlar
Bilimsel Yayınlar

Bitik O.Intraorbital Fixation Midface Lift.Aesthet Surg J. 2023 Feb 21;43(3):269-286.…

Devamını Oku